Google

Itálie: Google dostal pokutu 102 mil. eur kvůli Androidu a Google Play

Google dostal v Itálii pokutu 102 mil. eur, tedy 2,6 miliardy Kč, za zneužívání svého dominantního postavení na trhu. Antimonopolní úřad oznámil, že k tomu využívá svého operačního systému Android a on-line obchodu s aplikacemi Google Play.

Google má v Itálii dominantní postavení na trhu, 3/4 Italů podle úřadu používají chytré mobily právě se systémem Android. Antimonopolní úřad rozhodl, že Google zakázal firmě Enel X umístit do Android Auto aplikaci Juice Pass, která poskytuje služby pro elektromobily. Google dle Úřadu omezil využití aplikace na úkor Google Maps.

Toto může být rozhodující pro rozvoj e-mobility v nejdůležitější fázi. Negativní dopady se mohou projevit při budoucím nástupu elektromobilů. Aplikace JuicePass umožňuje najít dobíjecí stanici a zjistit její podrobnosti. Antimonopolní úřad vyzval Google, aby umožnil instalaci JuicePass do platformy AndroidAuto.

Itálie není jediné místo, kde Google čelí problémům. Evropská komise firmu vyšetřuje již několik let pro zneužívání dominantního postavení v internetovém vyhledávání a později i pro obavy kvůli Androidu. Google již dostal několikamiliardové pokuty od EK.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.