Japonské akcie letos zaznamenaly první celoroční pokles za čtyři roky. Hlavní index tokijské akciové burzy Nikkei uzavřel poslední letošní obchodování na 26.094,50 bodu.

Japonské akcie letos oslabily o téměř desetinu, čínské klesly o více než pětinu

Japonské akcie letos zaznamenaly první celoroční pokles za čtyři roky. Hlavní index tokijské akciové burzy Nikkei uzavřel poslední letošní obchodování na 26.094,50 bodu. Za celý rok tak ztratil 9,4 procenta. Ještě výraznější celoroční pokles utrpěly čínské akcie. Index CSI 300, který sleduje výkonnost tří set největších akciových titulů na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, se za celý rok propadl o 21,6 procenta. To představuje jeho nejhorší celoroční výkon od roku 2019. Informovala o tom agentura Reuters.

Konec pandemie?

Čínská ekonomika se letos potýkala s negativními důsledky přísných opatření proti šíření koronaviru. Investoři jsou nicméně optimističtější ohledně vývoje čínských akcií v příštím roce, protože země tento měsíc přísnou koronavirovou politiku uvolnila.

Index Nikkei si během dneška oproti čtvrtku připisoval až 0,9 procenta, reagoval tak na růst na akciových trzích ve Spojených státech. Nakonec však o své zisky přišel a obchodování zakončil v těsné blízkosti čtvrtečního závěru.

Nejistota z USA

„Investoři se obávají, že během svátků by se mohlo něco dít v USA. Na zahraničních trzích existuje řada nejistot,“ uvedl analytik Šoiči Arisawa ze společnosti IwaiCosmo Securities. Japonská burza se po novoročních svátcích znovu otevře až ve středu, upozornila agentura Reuters.

K výraznému celoročnímu poklesu směřují rovněž akciové burzy v Evropě a Spojených státech. Panevropský index Stoxx Europe 600 od začátku roku ztrácí zhruba 12 procent a Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepisuje téměř devět procent.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *