OPEC, jednání OPEC, ropa, poptávka po ropě, Brent

Jednání OPEC zkrachovala. Ropa nejprve zdražila a vzápětí spadla

Jako na horské dráze se v úterý vyvíjelo obchodování s ropou. Cena typu brent nejprve vystřelila k 78 dolarům za barel, aby v odpoledních hodinách středoevropského letního času klesla pod 75 dolarů. Na vině je nezdar jednání zemí skupiny OPEC+.

V pondělí se měli sejít zástupci zemí OPEC a jejich spojenců v čele s Ruskem v rámci skupiny OPEC+, aby jednali o rozšíření těžby ropy. Ta totiž v posledních měsících výrazně zdražuje a cena ropy brent už se dostala nad předcovidové úrovně.

Jenže jednání nakonec zkrachovala, protože dva klíčoví hráči Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty nemohly najít shodu v tom, zda a jak by se těžba černého zlata měla v dalších měsících vyvíjet.

Cena ropy jak typu brent, tak WTI nejprve vystřelila vzhůru, protože krach jednání byl pro trh překvapením. Všeobecně se totiž očekává, že poptávka po ropě i nadále poroste a pokud nabídková strana nebude reagovat zvyšováním těžby, černé zlato bude zdražovat.

Jenže po několika hodinách začala ropa dramaticky zlevňovat. Na trhu začalo převažovat očekávání, že některé země skupiny OPEC+ nebudou dosud dohodnuté těžební kvóty dodržovat a ropy na trh dodají více. Ropa brent se tak z téměř 78 dolarů za barel propadla pod 75 dolarů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *