USA

Ministryně financí USA: Globální korporátní daň nebude dříve než příští rok

Americká ministryně financí Janet Yellenová je přesvědčená, že systém pro zdanění nadnárodních společností zřejmě nebude připraven dříve, než v roce 2022. Uvedla to na konferenci zástupců zemí G20 v Benátkách.

Janet Yellenová řekla, že debata o rozdělení daňových práv OECD neprobíhala tak svižně jako v případě dohody o zavedení globální korporátní daně v minimální výši 15 procent. Ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny zemí G20 dohodou na minimální korporátní dani schválili. Zůstalo ovšem několik otazníků kolem schopnosti amerického prezidenta Joea Bidena prosadit dohodu v hluboce rozděleném Kongresu. Ten totiž musí výslednou dohodu ještě ratifikovat.

Globální minimální korporátní daň má nahradit jednotlivé daně uvalené na digitální služby výměnou za mechanismus, který umožní zdaňovat nadnárodní společnosti podle toho, kde prodávají svoje výrobky a služby a nikoli podle toho, kde mají své sídlo.

Jenže vypracování a zavedení konkrétního mechanismu bude podle americké ministryně financí ještě nějakou dobu trvat. „Mohlo by to být připraveno ne dříve než na jaře roku 2022, do kdy se budeme snažit říci, co je nutné splnit pro zavedení tohoto systému,“ řekla po víkendovém jednání Yellenová.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.