žebříček, vítěz, stupeň, pořadí

Nejcennější české firmy jsou ČEZ, EPH a Agrofert, uvádí žebříček Seznam Zpráv

Tři nejhodnotnější české firmy jsou podle hodnocení serveru Seznam Zprávy státem kontrolovaná energetická společnost ČEZ, skupina EPH Daniela Křetínského a holding Agrofert, který patří do svěřenských fondů předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše. Žebříček stovky nejcennějších společností pod kontrolou tuzemských vlastníků vychází z odhadu ceny, za který by šly prodat či koupit. Všechny mají minimálně miliardovou hodnotu. Seznam Zprávy pořadí sestavily ve spolupráci s poradenskou společností Deloitte.

Odhadová cena ČEZ činí 476 miliard korun, hodnota EPH je podle žebříčku 271 miliard a Agrofertu 210 miliard. Za touto trojicí nejcennějších domácích firem následuje společnost Allwyn, která patří do skupiny KKCG Karla Komárka. Její hodnota je podle odhadu 159 miliard korun. První pětici s odstupem uzavírá CPI Radovana Vítka s cenou 67 miliard korun.

První takové srovnání svého druhu

Příprava prvního ročníku žebříčku nazvaného Česká elita trvala podle serveru od začátku léta. „Výsledek stojí na analýze veřejně dostupných účetních výkazů, na stovkách hodin rozhovorů s vlastníky či manažery firem a na standardních odborných postupech, které se při oceňování a akvizicích podniků používají. Jedná se o první systematické srovnání svého druhu, které nestojí jen na dílčích ukazatelích, jako jsou tržby nebo zisk, ale na reálné ekonomické síle jednotlivých firem,“ uvedly Seznam Zprávy.

Chybějí nám elity?

Mezi elitu patří podle serveru 34 firem s hodnotou přes deset miliard korun, souhrnná cena celé stovky přesáhla dva biliony. Do žebříčku se dostalo sedm státních či městských firem, kromě prvního ČEZ také Lesy ČR, pivovar Budvar či Letiště Praha. Zbytek jsou soukromé podniky. Oceněné firmy působí v energetice, potravinářství, obranném průmyslu, informačních technologiích, v e-commerce, medicíně a dalších oborech.

Stát, který v ČEZ vlastní zhruba 70 procent akcií, plánuje transformaci této klíčové společnosti. Vláda, která chce posílit kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou, podle vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) z minulého měsíce hledá vhodný model i čas. Nechystá ale vytěsnění minoritních akcionářů, zestátňování nebo kroky, které by byly pro někoho nevýhodné.

zdroj: čtk

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *