Nejlepší práce v Česku - žebříček nejlepších pracovních pozic

[TOP 13] Nejlepší práce v Česku – jaké jsou nejlepší povolání?

Jaká je nejlepší práce v Česku? Nejlépe placenou pozicí v ČR je podle průzkumů prezident, který si přijde zhruba na 300 000 Kč za měsíc a jeho plat se neustále zvyšuje. Na druhé straně žebříčku stojí třeba vrátní nebo číšníci. V tomto článku se zaměříme na jedny z nejlépe placených profesích, které v Česku můžeme vykonávat.

Obsah – Nejlepší práce v ČR

Ve zkratce: Odpověď na tuto otázku závisí na tom, jak definujeme „nejlepší“. Pokud se zaměříme na výši platu, pak je nejlepší prací v ČR řídící pracovník letového provozu, který má medián hrubé mzdy 192 130 Kč. Na druhém místě jsou ředitelé velkých společností (139 385 Kč) a piloti (109 667 Kč).

Pokud však chceme zohlednit i další faktory, jako je prestiž, smysluplnost práce nebo možnosti kariérního růstu, pak může být nejlepší prací v ČR lékař. Lékaři jsou tradičně považováni za nejprestižnější povolání v Česku a jejich práce má velký smysluplný dopad na životy druhých. Kromě toho mají lékaři dobré možnosti kariérního růstu, včetně možnosti specializace nebo odchodu do soukromé praxe.

Dalšími obory, které lze považovat za „nejlepší“ v ČR, jsou IT, finance a právo. Tyto obory nabízejí vysoké platy, možnosti kariérního růstu a zajímavou a náročnou práci.

1.  Řídící letového provozu

Zodpovědnost. Tak by se mohla jedním slovem charakterizovat práce řídícího letového provozu. Jeho denním chlebem je dohlížení nad plynulostí a bezpečností civilní letecké dopravy. Jeho plat může snadno přesáhnout i 150 000 Kč. Specifikem jsou ale časté a povinné pauzy, neboť je práce velice náročná na pozornost. Například v Česku se vyžaduje hodinová pauza po každé dvouhodinové směně.

2. Nejlepší práce v ČR – Pracovník v IT

Do IT můžeme zahrnout pestrou směsici zaměstnání jako specialista, vývojář, projektový manažer, cloud specialista a podobně, od čehož se pak odvíjí výsledná mzda. Mzda tak v této oblasti může dosahovat i sta tisíc korun. Tím ale výhody nekončí, IT pracovníci mohou často pracovat z domova a vzhledem k neustálému rozšiřování sítí jich bude potřeba i nadále.

Nejlepší práce v ČR – IT

Čtěte také: Rychlé způsoby, jak vydělat peníze v Česku

3. Nejlepší práce v Česku – Burzovní makléř

Burzovní makléř se musí vyznat ve světě investic, protože zprostředkovává nákupy a prodeje finančních nástrojů. Mezi ty patří například akcie, dluhopisy, komodity nebo deriváty.

Burzovní makléř je zaměstnanec obchodníka s cennými papíry. Mezi nutné znalosti takového makléře patří i legislativa a fungování trhů.

4. Herec

Zábavní průmysl je sice riskantní, ale v některých případech velmi výnosnou prací. Divadelními prkny nebo vystupováním před kameru ale hercova práce nekončí. Velký podíl na hercově mzdě může mít i vystupování v reklamách a na sociálních sítích jako Facebook nebo Instagram.

Nejlepší práce v Česku – herec

Čtěte také: Žebříček nejdražších NFT.

5. Obchodní ředitel

Smysl pro strategii rozhodně nemůže chybět obchodním řediteli, protože koordinuje a zodpovídá za rozvoj strategie společnosti. Jeho rozhodnutí mají pak vliv na chod celé společnosti a určují výnosy.

6. Nejlepší práce v ČR – Politik

Veřejný činitel, jakým politik rozhodně je, je každý den na očích lidí, obyvatel, kteří sledují jeho rozhodnutí. Politik aktivně rozhoduje o veřejných pravidel. Za nutnost se považuje maturitní zkouška, ale v některých případech může být požadován i vysokoškolský diplom.

Politik patří mezi nejlépe placené práce v Česku.

7. Krizový manažer

Další z výčtu dobře placených firemních pozic je krizový manažer. Za měsíc si může přijít i na částky přesahující 200 000 Kč. Vzdělání v tomto případě nemusí hrát roli, co je ale opravdu důležité jsou zkušenosti krizového manažera z oblasti fungování firmy. Ať už se jedná o (téměř) jakýkoli problém, krizový manažer musí umět vytáhnout firmu z těchto potíží.

8. Nejlepší práce v Česku – Zubař

Plat zubaře, nebo lékaře, se v případě České republiky odvíjí i podle praxe, platové třídy a pojišťoven. V dnešní době si ale lidé nechávají velmi záležet na stavu svého chrupu, proto zubař rozhodně nouzi o práci nemá. Přesto má ale zubař špatnou image mezi těmi, kteří se pokaždé návštěvy u tohoto odborníka bojí.

Nejlepší práce v ČR – Zubní lékař

9. Advokát

Profese advokáta v sobě kombinuje mnoho dovedností. Správný advokát musí být skvělým řečníkem a asertivní osobností. Samozřejmostí je dobrá orientace v zákonech a dalších právních aktech. Advokát se od běžného právníka liší kromě větší praxe a složení zkoušek i vyšším platem, který může dosahovat i 100 000 Kč.

10. Nejlepší práce v Česku – Lékař

Lékaři se těší velké společenské prestiži, která je ale podložena velkou odpovědností za životy lidí. Lékaři budou vždy potřeba, proto se jejich platy v Česku mohou vyšplhat až ke 100 000 Kč. Přesto je ale lékařem obvykle velmi motivovaný člověk, který chce především pomáhat lidem.

TIP: Přivydělat si můžete i chytrým investováním – Čtěte naši recenzi na Trading 212

11. Realitní makléř

Výnosnost této  profese záleží na samotných schopnostech makléře. Z každé zprostředkované nemovitosti k prodeji či pronájmu dostává několik procent provizi. Záleží na dobré pověsti makléře, která se může budovat velice dlouho. Pokud je však jednotlivec schopný, umí za práci vzít a je pro něj spokojenost klienta na prvním místě, může si přijít na nemalé peníze.

Realitní makléř patří mezi nejlépe placené práce v Česku.

12. Ředitel logistiky a nákupu

Pracovníci na této pozici si mohou vydělat až 100 tisíc měsíčně. Starají se o chod logistického a dodavatelského oddělení firmy. Mají na starosti realizaci nákupu, dodávek, dopravy a distribuce zboží, surovin a strojů. Člověk bez logického myšlení a vysoké míry organizovanosti by tuto pozici nemohl vykonávat. Ředitel musí umět dobře vést týmy lidí a motivovat je k dobře vykonané a efektivní práci.

Zajímají vás investice do kryptoměn? Čtěte naši Bitmarkets.com recenzi

13. Nejvyšší představitelé velkých společností a institucí

Přijdou si měsíčně až na 170 tisíc korun. Daní za tyto peníze je ale míra stresu a zodpovědnosti, kterou musí nejvýše postavený funkcionář unést. Na pozici CEO se ale neocitne jen tak někdo, šesticiferné sumy vydělávají pouze vzdělaní lidé, nejčastěji absolventi ekonomických oborů, kteří se orientují v mnoha dalších oblastech. Konkrétní požadavky na vzdělání či zkušenosti v oboru může mít ale každá firma individuální.

Nejlepší práce v Česku CEO

Přečtěte si více z rubriky [Žebříčky]

8 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *