uhelná elektrárna, uhlí, těžba

Největší odběratelé ruského plynu zřejmě zprovozní uhelné elektrárny

Snaha o snížení závislosti na dovozu ruského zemního plynu vede k překvapivým úvahám. Německo, Itálie, Rakousko a Nizozemsko vrací do hry uhelné elektrárny.

Evropa zvýší výrobu elektřiny z uhlí

Státy Evropské unie, které patří mezi největší odběratele zemního plynu z Ruska, možná zvýší výrobu elektrické energie za pomoci spalování uhlí. Patří mezi ně Německo, Itálie, Rakousko a Nizozemsko.

Nizozemská vláda počátkem týdne uvedla, že odstraní limit stanovující maximální objem elektřiny vyráběný právě v uhelných elektrárnách. Tamní kabinet tak aktivuje první fázi svého krizového energetického plánu.

Rusko snižuje dodávky plynu

Podobné kroky podniklo také Rakousko a Itálie. Právě jihoevropská země uvedla, že z objednaných dodávek ruského plynu obdrží pouze část. Rovněž do Německa v posledních dnech proudí skrze plynovod Nord Stream 1 výrazně méně plynu, než je obvyklé.

„Je to bolestivé, ale zřejmě nevyhnutelné v situaci, kdy musíme snížit spotřebu plynu,” uvedl spolkový ministr hospodářství Robert Habeck. Právě pro Habecka je rozhodování o obnovení provozu uhelných elektráren obzvláště těžké, protože je členem strany Zelených. Podle něho však nebude zbytí, pokud se nepodaří naplnit plynové zásobníky.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *