Německo

Německá ekonomika je na cestě k silnému oživení ve třetím kvartálu

Podle spolkového ministerstva financí by německé hospodářství mělo v právě probíhajícím čtvrtletí zažít silnější oživení, než zaznamenalo v kvartále druhém. Díky masivnějšímu rozvolňování protiepidemických opatření.

Největší evropská ekonomika v prvním letošním čtvrtletí klesla mezikvartálně o 2,1 procenta. Ve druhém čtvrtletí už ale o 1,5 procenta svůj výkon zvýšila a v období od července do září by měl hrubý domácí produkt Německa vzrůst ještě více. Vyplývá to z aktuální zprávy spolkového ministerstva financí.

Podle úřadu Olafa Scholze se právě ve třetím kvartále začne naplno projevovat rozvolňování protiepidemických opatření, k nimž kabinet Angely Merkelové přistoupil během jara a začátku léta. Nedávné průzkumy mapující spotřebitelskou či podnikatelskou důvěru v ekonomiku ukázaly, že optimismus mezi domácnostmi i firmami roste, stejně jako ekonomická aktivita během letních měsíců.

Hospodářské oživení se projevilo také ve státním rozpočtu, kde se začal zvyšovat daňový výběr. Příjmy rozpočtu jsou však stále o necelá dvě procenta níže v porovnání s rokem 2019. To podle ministerstva financí dokazuje, jak hluboko se koronavirová krize zaryla do německých veřejných rozpočtů.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *