Německo

Německo zintenzivní úsilí o snížení energetické závislosti na Rusku

Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck je přesvědčen, že Německo musí posílit bezpečnost dodávek energií. Mezi opatření, která k tomu povedou, patří větší diverzifikace energetických zdrojů a snížení závislosti na Rusku.

Německo bude ve větší míře spoléhat na dodávky zkapalněného zemního plynu dodávaného mimo Rusko. Současně hodlá zpomalit odchod od uhlí a ve hře je také přehodnocení vypnutí jaderných elektráren. To jsou hlavní sdělení spolkového ministra hospodářství Roberta Habecka v reakci na vývoj posledního týdne v rusko-ukrajinské krizi, která přerostla ve válečný konflikt.

„Bezpečnost dodávek energie musí být zajištěna,“ řekl Habeck. Podle něho je také na místě se znovu zabývat způsobem, jakým Německo bude chtít dosáhnout uhlíkové neutrality. Rusko je v současné době největším dodavatelem zemního plynu Německu s podílem ve výši bezmála 40 procent.

Zemní plyn a uhlí společně zajišťují asi 43 procent celkové produkce elektrické energie v Německu. Jako první krok v posílení diverzifikace dodávek Německo rozhodlo o objednání zkapalněného zemního plynu za přibližně 1,5 miliardy dolarů, a to přesto, že Rusko zatím plní veškeré objednané dodávky.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *