Ulice v Mexiku s vlajkama

Nemusíme následovat politiku Fedu, zní z mexické centrální banky

Mexická centrální banka je připravena provádět zvyšování úrokových sazeb nezávisle na tom, jak měnovou politiku zpřísňuje Federální rezervní systém. Zatímco Fed své sazby zvýšil před necelými dvěma týdny poprvé po několika letech, Banxico má za sebou již sedmý hike v řadě.

Zvýšení sazeb

Základní úroková sazba mexické centrální banky byla naposledy zvýšena ve čtvrtek 24. března, a to o půl procentního bodu na současných 6,5 procenta. Jde o sedmé zvýšení sazeb v řadě. Naproti tomu centrální banka Spojených států přistoupila ke zvýšení sazeb teprve nedávno. Přitom hospodářství USA a Mexika jsou úzce propojena přes vzájemný obchod, a tak se dá předpokládat i určitá sladěnost měnových politik.

Inflace

„Samozřejmě nás v první řadě zajímá inflace, kterou kolem sebe vidíme,“ uvedla guvernérka mexické centrální banky (Banxico) Victoria Rodriguezová během bankovní konference, která se konala v Acapulcu. Připustila sice, že politika Fedu je pro Banxico jedním z faktorů, které ovlivňují měnvěpolitické rozhodování, avšak cílem prý není politiku Fedu kopírovat. Inflace v Mexiku dosáhla v březnu 7,29 procenta, což je srovnatelné s inflací v USA. Mexičané však vůči ní postupují razantněji.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.