Nezaměstnanost v Německu v prosinci klesla na 5,2 procenta, nejníže od pandemie

Míra nezaměstnanosti v Německu v prosinci podle sezonně očištěných údajů klesla na 5,2 procenta z listopadové hodnoty 5,3 procenta. Dnes to oznámil spolkový úřad práce.

Nezaměstnanost je tak v Německu na nejnižší úrovni od března 2020, kdy Berlín začal zavádět tvrdá karanténní opatření kvůli pandemii nemoci covid-19.

Počet nezaměstnaných se v prosinci podle sezonně očištěných dat v 83milionovém Německu snížil o 23.000 na 2,405 milionu. Pokles byl výraznější, než čekali analytici v anketě agentury Reuters. Ti předpovídali pokles o 15.000.

„Pracovnímu trhu se na konci roku dařilo, oživení z posledních měsíců tak pokračovalo,“ řekl šéf úřadu práce Detlef Scheele. Ten zároveň uvedl, že zatímco nezaměstnanost v prosinci klesla, nejistota související s pandemií se naopak zvýšila, jak dokazuje vývoj kolem takzvaného kurzarbeitu.

Žádostí o kurzarbeit, tedy ochranný režim pracovních míst, eviduje úřad práce za prosinec 2,33 milionu. To je proti listopadu o 12.000 více. V meziročním srovnání bylo ale žádostí o kurzarbeit o 378.000 méně.

Zrdoj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.