Novartis koupí biotechnologickou The Medicines za 9,7 mld. USD

Švýcarská farmaceutická firma Novartis se dohodla na koupi americké biotechnologické společnosti The Medicines Co. za 9,7 miliardy USD (224,2 miliardy Kč). Novartis akvizicí rozšíří svoji nabídku léků na kardiovaskulární onemocnění, uvedly firmy v noci na dnešek.

Novartis za jednu akcii The Medicines zaplatí 85 dolarů. To ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje zisk zhruba 24 procent. Celková cena zahrnuje také akciové opce a konvertibilní dluh. Dohoda by měla být dokončena na počátku příštího roku.

The Medicines se zaměřuje na výzkum léků na kardiovaskulární onemocnění, zvláště na možnosti snížení tzv. špatného cholesterolu. Nyní má v závěrečné fázi studií lék na snížení cholesterolu inclisiran a Novartis doufá, že by se mohl stát jedním z největších produktů podle tržeb v jeho portfoliu.

Dohoda by měla pomoci posílit růst Novartisu, který ohrožuje ukončení patentů některých léků. Dohodu již schválily správní rady obou společností a bude financována prostřednictvím hotovosti a krátkodobých i dlouhodobých úvěrů.

Novartis v posledních letech utrácí miliardy za nové akvizice. Loni koupil za 8,7 miliardy USD specialistu na genovou terapii AveXis. Letos již společnost zaplatila 5,3 miliardy USD za lék na suché oči Xiidra, který původně patřil firmě Takeda, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.