česká koruna, peníze

Nový Hypoindex: Průměrná nabídková sazba hypoték v květnu stoupla na 5,33 pct

Průměrná úroková sazba hypoték počátkem května činila 5,33 procenta. Za poslední měsíc stoupla o 0,45 procentního bodu a od konce loňského roku o 1,19 bodu. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu.

Ten je od jara zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 % hodnoty nemovitosti.

Od června loňského roku, kdy Česká národní banka začala opět zvyšovat sazby, vzrostla průměrná nabídková sazba již o více než 2,8 p. b. Bankovní rada ČNB rozhodne o další změně úrokových sazeb na dnešním zasedání. „ČNB se nechala slyšet, že na květnovém zasedání opět zvýší základní úrokovou sazbu, a tak je celkem jasné, že současné sazby nevydrží moc dlouho,“ uvedl hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Změny v květnu

Sazby hypoték do 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na jeden rok dosáhly v květnu 5,5 procenta a s fixací na tři roky 5,52 %. Za hranici pěti procent se již dostaly i sazby hypoték fixovaných na pět (5,14 %) i na deset let (5,15 %).

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,33 % činí v květnu 21.136 Kč. Za poslední měsíc tak měsíční splátka hypotéky vzrostla o více než 900 Kč. Od letošního ledna až o téměř 2400 Kča od loňského června téměř o 5500 Kč.

Srovnání s minulými hypotékami

„Stále více se rozevírají pomyslné nůžky mezi současnou sazbou a sazbou, kterou měli majitelé hypoték zafixovanou třeba před pěti lety. A právě tito klienti, kterým končí ona pětiletá fixace, si musí najít ve svých rodinných rozpočtech stále více peněz na zvýšenou splátku. Konkrétně u klientů s končící pětiletou fixací u hypotéky 3,5 milionu korun sjednané na 25 let jde o navýšení více než 7000 Kč měsíčně. Spolu se zvyšujícími se životními náklady to způsobí problémy u stále vyššího počtu rodin,“ upozornil Sýkora.

Pokud lidem letos končí fixace hypotéky a stále se nedohodli u své či jiné banky nový úrok, měli by si podle něj pospíšit. Úrokové sazby hypoték se mohou v letošním roce vyšplhat i za hranici šesti procent. „V některých bankách můžou nyní dosáhnout stále na sazbu pod pět procent,“ dodal Sýkora.

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *