Česká vlajka a pohled na Prahu

Platební bilance ČR skončila loni poprvé od roku 2013 ve schodku 12,8 mld. Kč

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni schodkem 12,785 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka. Naposledy skončila platební bilance v deficitu v roce 2013, poté zaznamenala na konci roku vždy přebytek, předloni byl rekordní ve výši 203,509 miliardy korun.

„Hlavním viníkem stojícím za zhoršením je mezinárodní obchod se zbožím, kde na vývozní straně naše ekonomika doplatila na potíže s nedostatkem materiálů pro výrobu; nedostatek čipů ochromil zejména tuzemský nejúspěšnější exportní artikl – osobní automobily. Z pohledu absolutních čísel představují největší negativní položku prvotní důchody, které vloni zaznamenaly schodek 184,2 miliardy Kč. Zde se jedná o převod zisků k zahraničním majitelům tuzemských firem,“ uvedl ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

V prvních pěti měsících loňského roku skončil běžný účet platební bilance v přebytku, od června byl pak schodkový. V prosinci skončil podle dnes zveřejněných údajů v deficitu 18,3 miliardy korun. „Byl tak o 1,2 miliardy korun nižší, než s čím počítal trh. Náš optimistický odhad jednociferného schodku se ale nenaplnil,“ podotkl Vejmělek. Z hlediska struktury podle něj k prosincovému pasivu přispěly obě hlavní položky. Bilance zboží a služeb skončila v deficitu 5,3 miliardy korun a bilance prvotních důchodů ve schodku 11,4 miliardy korun. Na finančním účtu byl v závěrečném měsíci loňského roku vykázán příliv 24,6 miliardy korun, přímé zahraniční investice vykázaly odliv 6,2 miliardy korun.

Údaje ČNB o platební bilanci jsou předběžné. Další zpřesnění lze čekat se čtvrtletními daty, která centrální banka zveřejní 16. března.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.