eu, evropa

Počet nových firem se v Evropské unii zvýšil nejvíce za dva roky. Bankrotů přibylo jen mírně

V Evropské unii se počet registrací nových firem dostal na nejvyšší hodnotu za více než dva roky. A je už na předcovidové úrovni. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.

Počet nových firem se ve druhém čtvrtletí letošního roku v Evropské unii zvýšil mezikvartálně o 5,3 procenta. Zvýšil se i počet bankrotů, ale jejich nárůst představoval jen necelá dvě procenta. Došlo tak k čistému přílivu podniků na trh Evropské unie.

V meziročním vyjádření jsou čísla ještě více impozantní. Meziročně se zaregistrovalo o 53 procent firem více, meziroční tempo růstu bankrotů bylo ani ne poloviční. Rychlý nárůst je důsledkem nízké srovnávací základny loňského druhého kvartálu, kdy unijní trh byl tvrdě zasažen pandemií koronaviru.

Největší nárůst nových firemních registrací zaznamenalo Irsko, a to přes 213 procent. Dvouciferné tempo vykázalo Slovensko, Itálie a Lotyšsko. V sedmi zemích Evropské unie se počet nově registrovaných společností snížil. Vůbec nejmasivnější vznik nových firem byl v Evropské unii zaznamenán ve třetím čtvrtletí loňského roku, kdy doznívala první vlna pandemie a protiepidemická opatření byla uvolňována.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.