Chile invest

Pokračující stávka těžařů v Chile žene ceny mědi vzhůru

Cena mědi na šanghajské burze vystoupala na více než 11 600 dolarů za tunu. Také na komoditní burze v New Yorku se tuna mědi prodává za skoro dvojnásobnou cenu než loni.

Měď pokračuje ve své cenové jízdě vzhůru. Na šanghajské burze během května posílila o více než dvě procenta a obchoduje se na úrovni kolem 11 600 dolarů za tunu. To je skoro dvakrát více než před rokem a téměř třikrát více v porovnání s nejnižší úrovní, na které se cena tohoto strategického kovu ocitla po propuknutí koronavirové pandemie.

Za zdražováním mědi stojí několik faktorů. Jednak pokračující ekonomické oživení v Číně, která je aktuálně největším globálním odběratelem mědi, očekávání oživení v dalších významných hospodářských centrech a v neposlední řadě pokračující stávka zaměstnanců chilské pobočky australské těžařské společnosti BHP.

Stávka v největším měděném dole světa Escondida a jednom menším dole Spence (oba v Chile) začala minulý týden ve čtvrtek poté, co se odbory nedohodly se zaměstnavatelem na uzavření kolektivní smlouvy. Odbory vidí, že cena mědi roste, a tak požadují pro své členy vyšší mzdy. Společnost BHP dokonce začala uvažovat, že by namísto stávkujících najala jiné zaměstnance, aby doly udržela v chodu.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.