uhlí, těžba

Polsko odmítá zavřít uhelný důl Turów, ačkoli mu hrozí pokuta od Evropské komise

Přestože Polsko bude platit pokutu 500 tisíc eur za každý den provozu, uhelný důl Turów těžbu neukončí. Evropský soudní dvůr nicméně v pondělí rozhodl, že dobývání energetické suroviny musí přestat.

Evropský soudní dvůr v Lucemburku rozhodl na základě žaloby, kterou na Polsko podala Česká republika. Podle Čechů totiž hnědouhelný důl Turów negativně ovlivňuje životní prostředí a zejména hladinu podzemních vod na české straně. Poláci však takový názor dlouhodobě odmítají a tamní vláda nyní rozhodnutí Evropského soudního dvora kritizuje.

Polsko a Česká republika totiž v červnu zasedly k jednacímu stolu s tím, že chtějí nalézt kompromis. Polská vláda tvrdí, že rozhodnutí Evropského soudního dvora tato jednání prakticky sabotují, a uvedla, že Turów zůstane v provozu. Důl je mimo jiné nejvýznamnějším zaměstnavatelem v regionu a zásobuje uhlím tepelné elektrárny, které jsou nezanedbatelným zdrojem elektřiny v Polsku.

Polský kabinet kritizoval i výši stanovené pokuty, která činí půl milionu eur za každý den provozu dolu. „Pokuta je zcela neadekvátní situaci a je nespravedlivá. Snižuje šance na dosažení dohody,“ zaznělo ze strany polské vlády.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.