ropa, OPEC, těžba ropy

Postupující očkování rozpoutá růst poptávky po ropě, předpovídá Mezinárodní agentura pro energii

Po tři měsíce trvajícím poklesu globální poptávky po ropě způsobeném šířením delta varianty koronaviru, by se mohla karta výrazně obrátit. Zejména z Asie by mohl přijít masivní vzestup poptávky po černém zlatu, uvedla Mezinárodní agentura pro energii.

„Objevují se známky slábnoucí epidemie Covidu, a tak se dá očekávat, že v průběhu října přijde prudké zvýšení poptávky po ropě, a to o 1,6 milionu barelů denně. Růst bude pokračovat až do konce roku,“ uvedla ve své aktuální zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Prudké oživení poptávky po ropě má tedy trvat po celé čtvrté čtvrtletí.

Celoroční výhled poptávky po ropě podle IEA je nicméně asi o 760 tisíc barelů denně nižší, než s jakým přišla organizace OPEC. A na příští rok se odhad IEA liší od odhadu OPEC dokonce o 950 tisíc barelů denně.

Cena ropy brent se přitom v posledních třech týdnech pohybuje nad 70 dolary za barel a v uplynulém týdnu se dokonce krátce dostala nad 74 dolarů. Dá se očekávat, že pokud by ropa i nadále výrazně zdražovala, země OPEC, respektive skupina OPEC+ by nejspíše zvýšila těžbu tak, aby se cena ropy stabilizovala někde kolem 73 dolarů za barel.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.