Ceny ropy rostou díky očkovacímu optimismu a stimulačnímu balíku

Ceny ropy rostou díky optimismu ohledně očkování proti covidu-19, schválenému americkému stimulačnímu balíku a rostoucí aktivitě evropských továren navzdory protikoronavirovým omezením.

Krátce před 17:00 SEČ se cena severomořské ropy Brent zvedla o 0,4 procenta na 64,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 0,2 procenta na 61,60 dolaru za barel. Za únor si oba kontrakty polepšily o 18 procent.

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu schválila návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (asi 41 bilionů Kč). Pokud jej schválí Senát, uvolní se prostředky na vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc domácnostem a malým podnikům, což bude mít přímý dopad na poptávku po energii.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v únoru snížila těžbu ve srovnání s předchozím měsícem o 870.000 barelů na 24,89 milionu barelů denně. Těžba se snížila poprvé od loňského června, hlavně díky dobrovolným škrtům Saúdské Arábie. Skupina OPEC+, která zahrnuje kartel OPEC a jeho spojence v čele s Ruskem, se sejde ve čtvrtek a projedná případné navýšení těžby až o 1,5 milionu barelů denně.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 64,70 64,42
New York – NYMEX WTI duben 61,60 61,50

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *