ropa

Ropa zdražila na desetiměsíční maximum. Saúdská Arábie omezila těžbu

Krátce po skončení jednání zemí skupiny OPEC+ došlo ke zdražení ropy na nejvyšší hodnotu za necelý rok. Saúdská Arábie totiž dobrovolně omezila svou těžbu a zásoby ropy ve Spojených státech se začaly ztenčovat.

Barel ropy brent se ve středu prodával za více než 54 dolarů, kde se ocitl naposled na přelomu loňského února a března. Americká ropa WTI se dostala nad 50 dolarů, za které se obchodovala rovněž koncem loňského února.

Takové zdražení má dvě hlavní příčiny. Tou první je výsledek jednání skupiny OPEC+, které se konalo v pondělí 4. ledna, ale kvůli počátečním neshodám na další strategii se protáhlo až do druhého dne. Země se nakonec dohodly na zachování stávající těžby s tím, že Saúdská Arábie svou produkci ropy dobrovolně omezila, zatímco Rusku a Kazachstánu bylo dovoleno těžbu mírně zvýšit.

Druhou příčinou pak je rapidní pokles zásob ropy ve Spojených státech. To by mohlo vést k dalšímu zdražování černého zlata v pozdějších měsících tohoto roku. Na jaře navíc začne motoristická sezóna a dá se očekávat, že s postupující vakcinací proti koronaviru bude stoupat objem letecké dopravy, a tedy poptávka po ropě. Analytici Goldman Sachs předpovídají pro konec tohoto roku cenu barelu ropy brent na 65 dolarech.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *