ropa, OPEC, těžba ropy

Skupina OPEC+ schválila mírné zvýšení těžby ropy

Lednové jednání zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu, Ruska a dalších států (skupina OPEC+) skončilo dohodou. Zatímco Saúdská Arábie dobrovolně sníží těžbu pod stanovenou kvótu, Rusko a Kazachstán si vyjednaly mírné navýšení své produkce ropy.

Jednání skupiny OPEC+ mělo být původně jednodenní. Jenže došlo k poměrně zásadnímu rozkolu mezi zeměmi, které prosazovaly nezvyšování těžby ropy, a Ruskem, které naopak požadovalo navýšení kvót. Skupina OPEC+ totiž už v lednu kvótu pro těžbu zvýšila o 500 tisíc barelů denně a většina zemí tedy vyjadřovala názor, že k opětovnému navyšování není důvod.

Jednání zástupců celkem 23 zemí nakonec dospělo ke kompromisu. V jeho rámci bude Rusko moci navýšit svou těžební kvótu o 65 tisíc barelů denně a Kazachstán o 10 tisíc. Nárůst se rozhodla vykompenzovat Saúdská Arábie, která naopak dobrovolně těžbu omezí pod svou stanovenou kvótu.

Většina zemí ve skupině má totiž zájem na tom, aby se cena ropy udržela alespoň na stávající úrovni, protože pandemie koronaviru zatím nepolevuje. To tlačí globální poptávku po ropě, a tedy i její cenu, dolů. Pokud by se zvýšila její nabídka, tlak na pokles ceny by narostl. Další setkání skupiny OPEC+ by se mělo uskutečnit už za dva měsíce, tedy začátkem března, kde by se měly dojednat kvóty na duben.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *