Rusko, Japonsko, vodík

Rusko dalo zelenou čínskému Sinopecu pro účast na obřím petrochemickém projektu

Vláda Ruské federace schválila účast čínské společnosti Sinopec na velkém petrochemickém projektu. Kabinet pod vedením Michaila Mišustina tak jedná v souladu se strategií Moskvy navazovat užší nejen ekonomické vztahy s Pekingem.

Ruská soukromá společnost Sibur chce vybudovat jednu z největších továren světa na výrobu polymerů. Provoz má stát na dálném východě tak, aby byl blíže čínskému, ale i širšímu asijskému trhu.

Vzniknout má zcela nový podnik, který ponese název Amur Gas Chemical Complex. Vyžádá si investice v objemu až jedenáct miliard dolarů a do provozu má být uveden v roce 2024 nebo 2025. Jakmile najede na plnou kapacitu, bude produkovat 2,3 milionu tun polyetylénu a 400 tisíc tun polypropylénu ročně. Sinopec by měl ve společném projektu získat 40 procent akcií.

Zástupci společnosti Sibur uvedli, že jsou připraveni požádat o spolufinancování ruský Národní fond bohatství. Čínské společnosti se ruských projektů již aktivně účastní, podílejí se také na těžbě ruské ropy nebo zemního plynu. Vazby mezi Moskvou a Pekingem sílí přinejmenším od počátku ukrajinské krize, kdy Západ na Rusko uvalil několikeré sankce.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *