čína

Čínští energetičtí obři opatrně vstupují do obnovitelných zdrojů

Státní energetické společnosti v Čínské lidové republice naznačily, že se chtějí zapojit do rozvoje využití vodíku jako energetického zdroje. Stranou zájmu nezůstávají ani větrní projekty a další obnovitelné zdroje energie.

Čínští energetičtí obři se o obnovitelné zdroje začaly zajímat poté, co výrazně klesly jejich výnosy z těžby ropy, zemního plynu nebo uhlí. A to v důsledku propuknutí koronavirové epidemie, která mimo jiné vedla k propadu poptávky po energii. Společnosti PetroChina, Sinopec nebo CNOOC také následují kroky firem jako British Petroelum, které plánují investovat miliardy dolarů právě do obnovitelných projektů, aby si zachovaly konkurenceschopnost v nastupující nízkouhlíkové budoucnosti.

Největší světový zpracovatel ropy, společnosti Sinopec, vsadila na rozvoj vodíku a chystá investice do rozvoje příslušné infrastruktury pro jeho tankování do automobilů využívajících pohon v podobě palivových článků. PetroChina pro změnu ohlásila jako první asijská státem vlastněná firma cíl dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality. Společnost CNOOC, která se zabývá hledáním ložisek fosilních paliv, plánuje do konce letošního roku zahájit výstavbu své první pobřežní větrné farmy. „Je to strategický krok,“ hlásí zástupci energetických společností a jsou si vědomi, že musí jít s dobou.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *