ropa

Reuters: Skupina OPEC+ se přiblížila kompromisu ohledně těžby

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem se přiblížili ke kompromisní dohodě ohledně těžební politiky na příští rok. Uvedly to dnes zdroje agentury Reuters. Původně se předpokládalo, že skupina označovaná jako OPEC+ prodlouží nynější omezení dodávek ropy na trh minimálně do března. Někteří členové skupiny však začali zpochybňovat, zda je takové omezení ještě nutné.

Skupina OPEC+ od května kvůli negativnímu dopadu koronavirové krize na poptávku snížila těžbu o 9,7 milionu barelů denně. Od srpna dohodnutý rozsah snížení těžby činí pouze 7,7 milionu barelů denně a od ledna měl podle dosavadních plánů klesnout o další dva miliony barelů denně.

Prodloužení současné úrovně redukce dodávek nyní kvůli obavám z negativního vlivu druhé vlny koronaviru na poptávku prosazuje Saúdská Arábie, která je lídrem kartelu OPEC. Podle zdrojů Reuters však Rusko, Irák, Nigérie a Spojené arabské emiráty daly najevo, že by měly v příštím roce zájem produkci ropy zvýšit.

Věci směřují ke kompromisu, uvedl jeden z delegátů OPEC. Podle zdrojů Reuters je nyní na stole kromě prodloužení současného omezení těžby také možnost postupného uvolňování těžebních limitů. Některé zdroje tvrdí, že preferovanou variantou je kombinace obou postupů, tedy určité prodloužení současné politiky následované postupným uvolňováním limitů.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *