Ropa prudce zlevnila vzhledem k obnovování těžby v Saúdské Arábii

New York/Londýn 17. září (ČTK) – Ceny ropy dnes prudce klesly vzhledem k obnovování těžby v Saúdské Arábii po sobotních útocích na ropná zařízení v zemi. Cena severomořské ropy Brent se snížila o 6,5 procenta a uzavřela na 64,55 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zaznamenala pokles o 5,7 procenta na 59,34 dolaru za barel.

V pondělí cena ropy Brent po začátku obchodování stoupla o téměř 20 procent, což byl nejvýraznější nárůst za bezmála 30 let. Později část zisků smazala a uzavřela s patnáctiprocentním růstem.

Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán dnes uvedl, že země již obnovila polovinu produkce ropy, která byla po sobotních útocích zastavena. Dodal, že do konce září by se těžba ropy měla vrátit na běžnou úroveň. Americký prezident Donald Trump v reakci na vývoj cen ropy řekl, že podle jeho názoru nebude nutné uvolňovat americké strategické rezervy této suroviny.

Sobotní útoky posílily nejistotu na ropném trhu, který byl v posledních měsících relativně utlumený kvůli zpomalení globálního ekonomického růstu a americko-čínské obchodní válce. Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a takzvaným dodavatelem poslední instance, na kterého se spoléhalo v době nečekaného výpadku dodávek jinde.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT ZÁVĚREČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 64,55 69,02
New York – NYMEX WTI říjen 59,34 62,90

 

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *