Ceny ropy se v úterý dostala na sedmileté maximum, když se barel ropy typu brent obchodoval za téměř 106 dolarů.

Ropa kvůli válce na Ukrajině dál zdražuje. Rostou obavy o plynulost dodávek

Ceny ropy se v úterý dostala na sedmileté maximum, když se barel ropy typu brent obchodoval za téměř 106 dolarů. Podle vývoje ceny futures ale nelze příliš počítat s tím, že by ropa v příštích týdnech či měsících zlevnila.

Ropa typu brent se v úterý obchodovala bezmála za 106 dolarů, což představuje nejvyšší cenu za posledních sedm let. Výrazně zdražila také severoamerická ropa WTI, která se přiblížila na dohled stodolarové hranici. Přestože trhy částečně absorbovaly prvotní šok z rozpoutání války na Ukrajině, cena ropy stále mírně roste.

A podle vývoje futures se nedá počítat s brzkým zlevněním. Ropa typu brent s dodáním v květnu totiž zdražila o více než čtyři procenta na necelých 102 dolarů za barel. Dubnová futures na severoamerickou WTI vystoupala o více než tři procenta a jen těsně se nepřehoupla přes sto dolarů.

“Velmi křehká situace na Ukrajině ve spojení s finančními sankcemi vůči Rusku bude držet ceny ropy držet nad stodolarovou úrovní. Nelze vyloučit, že se cena v blízké době nevyšplhá i výše,” uvedla pro agenturu Reuters Louise Dicksonová, analytička společnosti Rystad Energy.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *