Kvůli pokračující válce na Ukrajině se mění cenové předpovědi u důležitých komodit. Ropa není výjimkou.

Ropa se i příští rok udrží nad sto dolary za barel, předpovídají analytici

Kvůli pokračující válce na Ukrajině se mění cenové předpovědi u důležitých komodit. Ropa není výjimkou. Její cena se má i v příštím roce udržet nad sto dolary za barel, tedy asi o pětinu výše, než se původně očekávalo.

Průměrná cena ropy typu brent se má letos vyšplhat až na 135 dolarů za barel. Myslí si to analytici americké investiční banky Goldman Sachs. Experti svůj odhad upravují výrazně směrem vzhůru kvůli vypuknutí války na Ukrajine a z ní vyplývajícím negativním okolnostem. A to především v podobě nedostatečné nabídky ruské ropy na trhu, kterou se obchodníci ostýchají nakupovat.

Analytici Goldman Sachs přitom původně předpovídali, že cena ropy brent se letos udrží pod sto dolary za barel. V příštím roce má černé zlato sice mírně zlevnit, ale i tak by se průměrná cena měla pohybovat na úrovni kolem 115 dolarů, což je přibližně o pětinu výše, než činil původní odhad.

Prodej ruské ropy v březnu zatím klesl přibližně o polovinu. Rusko tak vyváží asi o tři miliony barelů ropy denně méně. Podle Goldman Sachs tak jde o pátý největší pokles dodávek ropy od konce druhé světové války.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.