ropa

Ropa zdražuje, většímu růstu ale brání slabý výhled poptávky

Ceny ropy se dnes zvyšují především díky narušeným dodávkám ve Spojených státech, které zapříčinily obavy z hurikánu Sally. Většímu růstu ale brání slabší než očekávaný výhled zotavení poptávky po pandemii.

Krátce po 17:00 SELČ vykazovala severomořská ropa Brent nárůst o 0,7 procenta na 39,87 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu přidávala 0,9 procenta na 37,58 dolaru za barel.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své dnes zveřejněné pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu opět zhoršila výhled poptávky po ropě na letošní rok, a to už druhý měsíc za sebou. Nově očekává, že poptávka se sníží o 200.000 barelů na 91,7 milionu barelů denně.

Už v pondělí snížila odhad globální poptávky po ropě na letošní i příští rok Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Nyní předpokládá, že poptávka letos klesne o 9,46 milionu barelů denně, zatímco před měsícem kartel ještě počítal s poklesem o 9,06 milionu barelů denně.

Cenu nicméně podpořily obavy z narušení dodávek ve Spojených státech kvůli sílícímu hurikánu Sally, který se blíží ke střední části Mexického zálivu. Zavřít se kvůli němu v pondělí rozhodly tamní energetické společnosti, přístavy i rafinerie.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 39,87 39,61
New York – NYMEX WTI říjen 37,58 37,26

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.