Ceny ropy po zprávě o zásobách v USA klesají

Ceny ropy dnes klesají. Přispěla k tomu zpráva o stavu zásob ve Spojených státech, která ukázala, že zásoby v uplynulém týdnu nečekaně rostly.

Kolem 18:20 SELČ cena severomořské ropy Brent klesla o 0,8 procenta na 40,45 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevnila o 0,8 procenta na 37,76 dolaru za barel.

Americký vládní úřad pro energetické informace EIA uvedl, že zásoby ropy v uplynulém týdnu stouply o dva miliony barelů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters přitom čekali jejich pokles o 1,3 milionu barelů. Ropný institut API ve středu uvedl, že zásoby stouply o tři miliony barelů.

Podle analytiků byl trh trochu překvapen tvorbou zásob, protože těžba v Mexickém zálivu se ještě plně neobnovila. Důvodem zřejmě bylo, že plně nastartovat provoz po hurikánu Laura se ještě nepodařilo ani rafineriím.

Zpráva o růstu zásob přišla před zasedáním monitorovacího výboru JMMC skupiny OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem. Výbor sleduje vývoj na trhu s ropou a plnění dohody o snížení těžby a doporučuje další výši těžby. Zasedání se uskuteční 17. září, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 40,45 40,79
New York – NYMEX WTI říjen 37,76 38,05

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *