Ropa

Ropná rally pokračuje a cena černého zlata dál roste. Ropa je dražší než na začátku listopadu

Cena ropy se za loňský rok zvýšila přibližně o padesát procent. A zdražovat zřejmě bude i v roce 2022. Podle některých odhadů brzy překoná hranici 100 dolarů za barel a půjde ještě výše.

Barel ropy typu brent stojí aktuálně necelých 84 dolarů. To je úroveň srovnatelná se začátkem listopadu, avšak stále o něco nižší než maximum loňského roku z konce října. Tehdy se ropa brent obchodovala za více než 85 dolarů za barel.

Jenže černé zlato rozhodně neřeklo poslední slovo. Podle některých analytiků se jeho cena v dohledné době vyšplhá na 100 dolarů za barel a v příštím roce by mohla zamířit až ke 150 dolarům. Myslí si to experti americké investiční banky JP Morgan, na něž odkazuje agentura Reuters.

Na vině je jednak očekávaný růst poptávky po ropě poté, co odezní aktuální omikronová vlna koronavirové pandemie, jednak omezená těžba zeměmi zúčastněnými v ropném kartelu OPEC. Podle odhadu 35 ekonomů oslovených agenturou Reuters by však průměrná cena ropy brent měla v letošním roce dosáhnout asi 73,5 dolaru za barel.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *