Rusko - centrální banka země zvýšila úrokové sazby o více než 10 procent

Ruská centrální banka více než zdvojnásobila základní úrok na 20 procent

Ruská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 20 procent z dosavadních 9,5 procenta. Reaguje tak na riziko devalvace rublu a vyšší inflace.

Banka to oznámila v dnešním sdělení. Spolu s ministerstvem financí také nařídila firmám zaměřeným na vývoz, aby vzhledem k propadu kurzu rublu na nové minimum prodaly 80 procent svých příjmů v cizích měnách.

„Vnější podmínky pro ruskou ekonomiku se drasticky změnily,“ uvedla centrální banka. „Zvýšení základní sazby zajistí zvýšení depozitních sazeb na úroveň potřebnou ke kompenzaci zvýšených devalvačních a inflačních rizik. To je nutné k podpoře finanční a cenové stability a k ochraně úspor občanů před znehodnocením.“

Centrální banka oznámila už v neděli řadu opatření na podporu domácích trhů s cílem zvládnout šířící se dopady tvrdých západních sankcí. Ty jsou odvetou za invazi Moskvy na Ukrajinu. Zvýšila také škálu cenných papírů, které lze použít jako záruku pro získání půjčky a nařídila účastníkům trhu, aby odmítli nabídky zahraničních klientů na prodej ruských cenných papírů, uvedla agentura Reuters.

Západní spojenci v sobotu zpřísnili sankce vůči Rusku. Přijali opatření k vyřazení velkých ruských bank z globálního platebního systému SWIFT. Zmrazena budou také aktiva ruské centrální banky, což omezí přístup země k jejím zahraničním rezervám.

Ruský rubl v reakci na nové sankce klesl k americkému dolaru téměř o 30 procent na nové minimum. Na začátku obchodování se propadl až na 119 rublů za dolar. V pátek kurz obchodování oficiálně končil na hodnotě kolem 83 rublů za dolar.

 

Zdroj: ČTK

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *