Rusko, ruská budova

Ruské námluvy s Čínou mohou ohrozit energetickou bezpečnost Západu

Ruský prezident Vladimir Putin se chystá na olympijské hry do Pekingu. Jeho cílem ale není pouze přihlížet soutěžení ruských sportovců, nýbrž se především setkat se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Prezidenti Ruska a Číny by mohli během olympijského klání podepsat až 15 bilaterálních obchodních dohod, které by pokrývaly také otázku dodávek energetických komodit. Takové rusko-čínské námluvy by ale mohly negativně dopadnout na zásobování Evropské unie ruským zemním plynem.

Z Ruska do Číny sice již od roku 2019 vede plynovod Síla Sibiře, Putin a Si však mohou jednat o vybudování dvojčete Síla Sibiře 2. Kapacita takového plynovodu by podle agentury Reuters mohla dosáhnout až 50 miliard metrů krychlových ročně. A hlavně, plynovod by byl propojen s potrubím, které exportuje plyn z Ruska do Evropy.

Pro Rusko by to byla ideální pozice, kdy by na obou koncích jednoho plynovodu stáli silní hráči, kteří by spolu soutěžili o to, komu dá momentálně Kreml přednost. Otázkou zůstává, zda do takového podniku bude Čína chtít vůbec jít. Zde coubertinovské „není důležité zvítězit, ale zúčastnit se“ neplatí.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *