Rusko, Japonsko, vodík

Rusko a Japonsko budou spolupracovat při produkci vodíku

Ministři průmyslu a energetiky Japonska a Ruska podepsali memorandum o spolupráci při výrobě vodíku a amoniaku. Obě země tak chtějí společně ustupovat od fosilních zdrojů, a přispívat tak k zastavení klimatických změn.

Japonský ministr průmyslu Hiroshi Kajiyama a ruský ministr energetiky Nikolaj Šulginov podepsali prohlášení o spolupráci během on-line setkání, které bylo součástí Východního ekonomického fóra, jež ve čtvrtek začalo ve Vladivostoku. Obě země deklarovaly zájem na spolupráci při vývoji technologií, které přispívají ke snižování emisí skleníkových plynů.

Součástí zamýšlené spolupráce je také výroba vodíku a amoniaku nebo zachytávání a následné využívání plynů s obsahem uhlíku. Vodík i amoniak jsou považovány za suroviny buducnosti, které by mohly během několika let postupně nahradit zdroje s vysokým obsahem uhlíku.

Japonsko má totiž pávě s amoniakem velké plány. Do roku 2024 jej chce v uhelných elektrárnách využívat spolu s uhlím jako doplňkový zdroj. Podíl amoniaku v „topné“ směsi by měl zpočátku dosáhnout 20 procent. S vodíkem má Japonsko už své zkušenosti, neboť jej využívá v automobilovém průmyslu, a jeho význam pravděpodobně i nadále poroste.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *