Ruský prezident Vladimir Putin ve středu oznámil, že Rusko bude za odběry své ropy a zemního plynu přijímat už jen platby v rublech.

Rusko bude nepřátelským zemím prodávat komodity už jen v rublech

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu oznámil, že Rusko bude za odběry své ropy a zemního plynu přijímat už jen platby v rublech. Opatření se má týkat zemí, které byly zařazeny na seznam států, jež jsou vůči Ruské federaci nepřátelské.

Už žádné platby v eurech nebo dolarech za ruské energetické komodity. Budou-li chtít vůči Rusku nepřátelské země odebírat dále jeho ropu nebo zemní plyn, nebudou moci zaplatit jinou měnou než rubly.

Dodávka zemního plynu

Rusko samozřejmě bude pokračovat v dodávkách zemního plynu za ceny a v objemech, které odpovídají dříve uzavřeným kontraktům. Jediná změna se dotkne pouze měny, ve které budou obchody vypořádávány,“ uvedl ve středu ruský prezident Vladimir Putin. Navrhované změny by měly být ruským dodavatelem Gazprom s jeho odběrateli dojednány asi do týdne.

Tlak na rubl

Opatření může do jisté míry zmírnit tlak na rubl, jehož kurs se vůči euru i dolaru od počátku ruské invaze na Ukrajinu propadl asi o 40 procent. Otázkou je, nakolik to ale bude fungovat. Už nyní totiž platí pro ruské exportéry povinnost nejméně 80 procent svých příjmů v cizích měnách převést na rubly. Putinův návrh by tedy znamenal, že rubl napříště obslouží nikoli 80, nýbrž 100 procent transakcí týkajících se exportu.

12 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *