Rusko, ruská budova

Rusko do tří let zprovozní obří ropné pole. Bude dodávat více ropy než Severní moře

Ruský těžařský gigant Rosněfť pracuje na obřím ropném projektu, který by měl dodávkami zastínit kapacitu vrtů v Severním moři a významně ovlivnit situaci na trhu s černým zlatem v Evropě.

Vostok. Tak se jmenuje obří ropné pole na severu Ruska, které by mělo do tří let začít dodávat ropu na ruský a možná i evropský trh. Do konce této dekády pak má jeho kapacita stoupnout na dva miliony barelů denně, což už může významně ovlivnit situaci na trhu s černým zlatem v Evropě. Podobnou kapacitu totiž mají plošiny v Severním moři, které ropou Evropu rovněž zásobují.

V roce 2024 by měla kapacita Vostoku dosáhnout kolem 600 tisíc barelů denně, což představuje asi 15 procent aktuální ruské těžby. Očekávané příjmy z prodeje ropy by mohly pomoci financovat ambiciózní plán v objemu kolem 400 miliard dolarů, skrze který chce současný prezident Vladimir Putin z Ruska učinit jednu z nejsilnějších ekonomik světa.

Z pohledu Ruska ale sázka na ropu nemusí vyjít, protože Evropská unie, která je významným odběratelem ruské ropy, se bude od fosilních zdrojů energie postupně odklánět. Do roku 2040 EU například chce zcela přestat spoléhat na zemní plyn. Ropu tak může čekat podobný osud.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.