rukso, vlajka

Rusko v sankcích předstihlo Írán, Sýrii i Severní Koreu

Rusko se stalo zemí, proti které světové společenství uvalilo nejvíce sankcí na světě. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na specializovaný server Castellum, představující světovou databázi údajů o uložených sankcích. Rusko během deseti dnů od začátku invaze na Ukrajinu předstihlo v počtu uvalených sankcí Írán a Severní Koreu, poznamenala agentura Bloomberg.

Rusko se od 22. února stalo terčem 2778 nových sankcí a celkem jich bylo na Moskvu uvaleno více než 5530. To překonává Írán, který čelí 3616 sankcím nahromaděným během desetiletí hlavně kvůli jadernému programu a podpoře terorismu.

Tlak na Rusko roste každý den. „Je to finanční jaderná válka a největší sankce v dějinách,“ prohlásil Peter Piatetsky, který působil na americkém ministerstvu financí za prezidentů Baracka Obamy a Donalda Trumpa, a který je spoluzakladatelem Castellum.ai. Rusko se v důsledku globálních sankcí stalo „finančním psancem během méně než dvou týdnů“, dodal.

Sankce proti Rusku zdůrazňují mimořádnou jednotu mezi Spojenými státy a jejich spojenci ohledně invaze, nařízené ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Sám Putin během víkendu přirovnal sankce k „vyhlášení války“, připomněl Bloomberg:

Ruský server Gazeta.ru upozornil, že na žebříčku sankcí po Rusku a Íránu následuje Sýrie, KLDR a první pětku s velkým odstupem uzavírá Venezuela. Připomněl také, že sankce se proti Rusku uvalovaly také kvůli ruskému tažení v Sýrii, výstavbě plynovodu Nord Stream 2, údajnému vměšování Ruska do prezidentských voleb v USA v roce 2016, údajné otravě opozičního vůdce Alexeje Navalného či údajnému dopingu ruských sportovců. Ruská diplomacie mnohokrát odmítla tako obvinění proti Moskvě a prohlašovala, že sankce jsou kontraproduktivní a škodí těm, kdo se je rozhodl zavést, dodala Gazeta.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *