francouzská vlajka

Sankce povedou podle Francie ke kolapsu ruské ekonomiky

Sankce, které na Rusko uvalily západní státy v odvetě za invazi na Ukrajinu, povedou ke kolapsu ruské ekonomiky. Stanici France Info to dnes řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire, který dodal, že Západ je připravený ještě přitvrdit.

„Povedeme proti Rusku totální ekonomickou a finanční válku,“ uvedl Le Maire. „Způsobíme kolaps ruské ekonomiky. Hospodářská a finanční rovnováha je zcela ve prospěch Evropské unie, která právě objevuje svou ekonomickou sílu,“ dodal ministr financí.

Spojené státy, sedmadvacítka a další země uvalily sankce na ruskou centrální banku, ruské oligarchy a čelní představitele, včetně samotného prezidenta Vladimira Putina, a zakázaly některým ruským bankám přístup do mezinárodního platebního systému SWIFT. Tvrdé sankce mimo jiné přivodily kolaps rublu a ochromily ruskou ekonomiku.

Celková výše ruských aktiv, která spojenci zmrazí, činí podle Le Maira téměř jeden bilion dolarů. Ministr připustil, že dopady sankcí budou kvůli svému vůdci trpět i běžní Rusové.

Světoví lídři se v pondělí shodli na potřebě dalšího zesílení sankcí proti Rusku. Elysejský palác poté uvedl, že „je třeba naléhavě zvýšit cenu války pro prezidenta Putina.“ Již zavedené sankce ale podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona bolí víc, než Putin předpokládal.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *