Saúdská Arábie čeká slabší růst HDP, důvodem je dohoda s OPEC

Rijád 18. září (ČTK) – Růst ekonomiky Saúdské Arábie bude v letošním roce výrazně nižší, než země původně čekala. Příčinou je dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezení těžby. Útok na ropná zařízení firmy Aramco z minulého týdne ale dopad na příjmy království mít nebude. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes řekl saúdskoarabský ministr financí Muhammad Džadaán.

Ministr mluvil o interním odhadu, bližší čísla neposkytl. Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že hrubý domácí produkt (HDP) Saúdské Arábie se v letošním roce zvýší o 1,9 procenta po loňském růstu o 2,2 procenta. Saúdskoarabská centrální banka na začátku letošního roku uvedla, že čeká letos nejméně dvouprocentní růst.

Ministr financí také řekl, že na růst ekonomiky má vliv to, že Saúdská Arábie kvůli dohodě členů OPEC musela snížit těžbu. Růst ekonomiky Saúdské Arábie stále táhne zejména ropa, členové OPEC se ale dohodli na snížení produkce ropy s cílem podpořit cenu suroviny.

Ekonomové už dříve varovali, že kvůli nižší těžbě ropy bude muset Saúdská Arábie zhoršit odhad růstu ekonomiky. Někteří dokonce předpovídají pokles ekonomiky. Země je největším vývozcem ropy na světě.

Ceny ropy na začátku tohoto týdne kvůli útoku na ropná zařízení firmy Aramco prudce vzrostly. Už v úterý ale začaly klesat, neboť Saúdská Arábie uvedla, že těžbu, která byla po útocích z minulého týdne přerušena, už z poloviny obnovila. S plným obnovením těžby Rijád počítá do konce měsíce, což je za méně než dva týdny.

Ministr Džadaán dodal, že Aramco nadále dodává ropu na trh bez přerušení. Příjmy z daní a licenčních poplatků od firmy by měly být letos stejné. Vláda také hodlá pokračovat v přípravě na primární veřejnou nabídku (IPO) akcií firmy. Uskutečnit by se mohla v příštích 12 měsících. Primárně budou akcie nabídnuty na domácím trhu, vláda ale stále uvažuje také o vstupu na některou ze zahraničních burz.

 

Zdroj: ČTK

4 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.