OPEC

Skupina OPEC+ se podle zdrojů rozhodla zachovat plán těžby, ropa zdražuje

Skupina OPEC+ se dnes dohodla, že bude pokračovat v červencovém plánu na postupné zvyšování těžby ropy, a to navzdory výzvám odběratelů k rychlejšímu růstu produkce. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Ceny ropy se po zprávě začaly výrazně zvyšovat. Severomořská ropa Brent se tak vrátila nad 80 dolarů za barel, americká lehká ropa WTI poprvé od listopadu 2014 překročila 77 dolarů za barel.

Skupina OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se loni v dubnu dohodla na snížení těžby o rekordních 9,7 milionu barelů denně. Reagovala tak na prudký pokles cen ropy v důsledku pandemie nemoci covid-19. Ve druhé polovině loňského roku ale začala omezení těžby postupně zmírňovat a letos v červenci se dohodla, že bude od srpna měsíčně zvyšovat denní produkci o 400.000 barelů denně. Červencový plán předpokládá, že OPEC+ svou těžební strategii každý měsíc přezkoumá.

K rychlejšímu zvyšování produkce ropy vyzývají skupiny OPEC+ například Spojené státy nebo Indie. Jeden ze zdrojů agentury Reuters nicméně uvedl, že ve skupině OPEC+ panují obavy z nové vlny koronaviru. „Nikdo nechce dělat žádné velké kroky,“ dodal.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.