Slovensko počítá s novou rychlostní silnicí k ČR až za deset let

Slovensko počítá s výstavbou nové rychlostní silnice u Púchova na západě země k hranicím s Českou republikou až zhruba za deset let. Vyplývá to ze záměru, který slovenský správce dálnic NDS předložil úřadům k posouzení vlivu připravované silnice na životní prostředí. Nová silniční propojení obou zemí dříve označily česká a slovenská vláda na svých společných jednáních za jednu z priorit.

Plánovaný zhruba 22 kilometrů dlouhý úsek slovenské rychlostní silnice R6 povede od hraničního přechodu Střelná/Lysá pod Makytou a u Púchova se napojí na stávající silnici, která vede k dálnici D1 mezi Žilinou a Bratislavou.

Výstavba R6 by se měla uskutečnit v letech 2027 až 2030. Postavena bude jako dvoupruhová silnice, byť dříve se počítalo se čtyřmi jízdními pruhy. Náklady na výstavbu úseku R6 NDS v závislosti na zvolené variantě odhadla na 359,5 milionu až 439,2 milionu eur (9,2 miliardy až 11,2 miliardy Kč).

Slovensko a Česko už léta spojuje dálnice, která vede od Brna do Bratislavy. Vedle rychlostní silnice R6 zrychlí jízdu mezi oběma zeměmi i připravované další úseky slovenské dálnice D3 od Žiliny na sever země, která ale v nejbližších letech zcela dokončena nebude.

Výstavba několika úseků dálnic na Slovensku se proti původním plánům opozdila. Země dosud nemá ani souvislou dálnici mezi dvěma největšími městy, tedy Bratislavou a Košicemi na východě země. Termín dokončení této dálnice úřady několikrát odložily.

 

Zdroj: ČTK