evropa, eu, usa, spojené státy, amerika

Spojené státy a Evropská unie jednají o dodávkách plynu pro případ rusko-ukrajinského konfliktu

Pokud současné napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přejde do otevřeného vojenského konfliktu, mohou začít váznout dodávky ruského plynu do Evropy. S tímto rizikem počítají členské země Evropské unie, a tak hledají cesty, jak se pro tento případ zajistit.

Zástupci Spojených států vedou rozhovory s několika nadnárodními energetickými firmami o možných dodávkách zkapalněného zemního plynu z USA do Evropské unie pro případ, že by se mezi Ruskem a Ukrajinou rozhořel vojenský konflikt. S odkazem na sdělení dvou oficiálních představitelů USA to uvedla agentura Reuters.

„Diskutovali jsme o rozsahu možných dodávek a o tom, co děláme a je třeba udělat pro jejich zajištění. Hovořili jsme také s Evropskou komisí i s energetickými společnostmi,“ uvedl zdroj, na který se agentura Reuters odkazuje.

Podle Reuters není jasné, se kterými společnostmi Američané hovořili. Těžařské firmy Royal Dutch Shell, ConocoPhillips ani Exxon nechtěly záležitost komentovat, další na otázky nereagovaly. Nicméně jeden ze zdrojů, který Reuters uchovala v anonymitě, uvedl, že oficiální představitelé se jeho firmy tázali, zda je v případě potřeby schopna odložit pravidelnou údržbu na svých plynových vrtech.

6 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.