USA

Spojené státy přidaly nikl a zinek na seznam kriticky důležitých surovin

Seznam kriticky důležitých surovin se v USA za poslední tři roky rozšířil z 35 na 50 položek. Spojené státy se obávají narůstajícího vlivu Číny, která by jim mohla blokovat cestu k rozvoji elektromobility.

Už nikoli uran, stroncium nebo helium, nýbrž nikl a zinek. Spojené státy mění a rozšiřují seznam kriticky důležitých surovin, na nichž bude záviset jejich další ekonomický rozvoj a zejména snahy o „ozelenění“ amerického hospodářství. Nikl a zinek jsou navíc komodity, které na seznam přibyly nejnověji.

Spojené státy se totiž obávají narůstajícího významu Číny, která je zejména v produkci a zpracování zinku jednou ze světových velmocí. USA ročně dovezou kolem 710 tisíc tun zinku, což loni pokrývalo 83 procent jejich spotřeby. A s ohledem na plány Bidenovy administrativy na rozvoj elektromobility se dá očekávat, že jejich poptávka po zinku ještě poroste.

V případě niklu je situace Spojených států ještě méně příznivá. USA disponují pouze jediným niklovým dolem a jedinou firmou, která sulfát niklu zpracovává. Naštěstí ale nejsou Spojené státy tolik závislé na dovozu z Číny, přes 60 procent jejich importu zajišťují Kanada (42 %), Norsko (10 %) a Finsko (9 %). Situace se však může rychle měnit.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.