Akcie Tesly - je správný čas na nákup?

Tesla jako brána k výdělku aneb důvody, proč do Muskovy automobilky investovat

Ačkoliv koncem března a počátkem tohoto měsíce akcie Tesly (NASDAQ:TSLA) sílily, v uplynulých pěti dnech jejich hodnota přibližně o osm procent poklesla. Má být právě toto pro vás impuls k jejich nákupu? Nebo je to spíše předzvěst horších časů pro majitele akcií Tesly?

Negativní vývoj posledních dnů

Na úvod je třeba si uvědomit, čím je propad posledních dnů způsoben. Na vině jsou zprávy z nejlidnatějšího státu světa, tedy Číny. Současná pandemická situace ve spojení s vládní „zero-covid“ politikou totiž negativně dopadá na celou zemi, automobilový trh nevyjímaje. Prodeje vozidel v Číně totiž poklesly o bezmála 12 %, což pochopitelně negativně ovlivnilo všechny výrobce aut, působící na tamním trhu. Samotná Tesla se pak musela vypořádávat i s výlukami. Pro kompletní obrázek – v lednu vyrobila společnost ve své šanghajské továrně přes 68 tisíc aut, během března to bylo o bezmála 13 tisíc méně.

Aby toho nebylo málo, Elon Musk, jeden z nejbohatších lidí světa a generální ředitel Tesly, navíc kvůli podezření z insider tradingu čelí obvinění ze strany Komise pro cenné papíry a burzy. Musk totiž dle některých uměle ovlivnil hlasováním na Twitteru hodnotu cenných papírů společnosti Tesla, přičemž jeho bratr Kimbal druhý den své akcie prodal.

Akcie Tesly a proč je zakoupit

Existují ale také zprávy, které by potenciálním investorům naznačují pravý opak. Společnost například minulý týden na Kybernetickém rodeu v texaském Austinu odhalila, že během tohoto roku vydá jak robotický taxík, tak betaverzi samořídícího softwaru Tesla.

Nejdůležitější informací je ale fakt, že Tesla potvrdila výrobu jejich elektrického pickupu Cybertruck. První modely pro veřejnost by měly spatřit světlo světa v roce 2023, přičemž se dá očekávat, že hlavně na severoamerickém trhu čeká tento model výrazný odbyt. Musk také zmínil uvedení dalších modelů na automobilový trh v tom samém roce, jednat se bude o Tesla Roadster a Tesla Semi. V neposlední řadě se generální ředitel společnosti nechal slyšet, že se jejich továrna GigaFactory zaměří na výrobu nových baterií, které bude doslova „chrlit“.

Experti se také shodují na tom, že Teslu čeká zářivá budoucnost. Deutsche Bank na základě předpokladů, že Tesla dodá na trh s vozidly během letošního roku 1,5 milionu elektromobilů, zvýšila cílovou cenu pro TSLA na 1200 amerických dolarů. Analytik společnosti Wedbush, Dan Ives, dokonce troškařil ještě o něco méně a cílovou cenu nastavil o 200 amerických dolarů výše. Pokud tedy uvažujete o investici do akcií Tesly, nyní je dost možná ten správný čas.

Akcie Tesly a vývoj jejich hodnoty v posledních šesti měsících

Vývoj hodnoty akcií společnosti Tesla v posledním půlroce. Zdroj: Google Finance

6 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *