Tři evropské země se budou snažit výrobou vodíku snížit emise

Tři evropské země brojí vodíkem proti skleníkovým plynům

Konsorcium firem z Portugalska, Dánska a Nizozemska vybuduje v Portugalsku zařízení pro výrobu zeleného vodíku za více než miliardu dolarů. Výrobna vodíku bude poháněna energií z obnovitelných zdrojů, projekt by měl být spuštěn do roku 2025.

Zařízení na výrobu zeleného vodíku vyroste v přístavním městě Sines, které leží asi 150 kilometrů jižně od portugalské metropole Lisabon. O zelený vodík se jedná proto, že je vyráběn za využití obnovitelných zdrojů. Vedle výrobního zařízení na vodík totiž konsorcium firem z Portugalska, Dánska a Nizozemska vybuduje v Sines také větrné a fotovoltaické elektrárny.

Vodík a jeho multifunkčnost

Podle zúčastněných firem zařízení bude obsahovat 500megawattový elektrolyzér, který bude schopen vyrobit 50 tisíc tun vodíku a 500 tisíc tun amoniaku ročně. Vodík nalezne využití nejen v dopravě, ale také v ocelářství nebo chemickém průmyslu, a přispěje tak k výraznému snížení emisí skleníkových plynů.

Výroba začne do tří let

Zařízení by mělo být spuštěno do roku 2025 a během dalších pěti let by mělo naběhnout na plnou kapacitu. „Portugalsko má dobré předpoklady stát se jedním z lídrů v Evropské unii v oblasti energetické transformace,“ uvedl pro agenturu Reuters Rogaciano Rebelo, šéf konsorcia.

5 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *