Německo

V Německu se horší podnikatelské klima už čtvrtý měsíc v řadě, uvedl Ifo institut

Přetrvávající problémy v dodavatelském řetězci i zdražující vstupy. To jsou hlavní příčiny dalšího zhoršení podnikatelského klimatu v Německu. Hodnota jeho indexu je nejhorší od letošního dubna.

Index podnikatelského klimatu, který každý měsíc publikuje německý výzkumný Ifo institut, v říjnu opět klesl. Jeho hodnota dosáhla 97,7 bodu, což je nejhorší výsledek od dubna. Nad stovkou byl naposledy v červenci a od června klesá čtvrtý měsíc v řadě. Výrazně poklesla také očekávání podnikatelů, která jsou nejhorší od letošního února.

Za hlavní příčiny Ifo institut označil přetrvávající problémy v dodavatelském řetězci, kdy stále váznou dodávky důležitých vstupů nebo komponent. Tím trpí především automobilový průmysl, a to nejen v Německu. Německé firmy trápí také vysoké ceny vstupů a zdražující energie.

Zhoršující se situace německých podniků jde ruku v ruce mimo jiné se zhoršeným výhledem německé centrální banky, která upravila předpověď ekonomického růstu pro letošní rok „výrazně směrem dolů“. Deutsche Bundesbank přitom ještě v červnu očekávala, že největší evropská ekonomika letos vzroste o 3,7 procenta.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.