Ceny ropy se v úterý dostala na sedmileté maximum, když se barel ropy typu brent obchodoval za téměř 106 dolarů.

Válka na Ukrajině zbrzdila postcovidové ekonomické oživení, říká Mezinárodní měnový fond

Zatímco globální ekonomika v loňském roce rostla o více než šest procent, letošní hospodářský růst má dosáhnout jen asi 3,6 procenta. Ve stejné míře by se globální hrubý domácí produkt měl zvýšit i v roce 2023.

Válečný konflikt na Ukrajině nejhůře dopadne (vedle samotné Ukrajiny a Ruska) na hospodářsky rozvinuté země. Jejich hrubý domácí produkt se má v letošním roce zvýšit o 3,3, a v příštím dokonce jen o 2,4 procenta. Vyplývá to z aktuálního globálního ekonomického výhledu Mezinárodního měnového fondu.

Zpomalení se dotkne i gigantů

Výrazné ekonomické zpomalení se dostaví také do Číny, která byla v posledních letech před covidem zvyklá růst o zhruba osm procent ročně. Toto tempo růstu HDP se jí podařilo zopakovat loni, Mezinárodní měnový fond však Číně letos přisuzuje pouze 4,4 procenta hospodářského růstu, v příštím roce by se měla čínská ekonomika zvětšit o 5,1 procenta.

Předstihne Indie Čínu?

V rychlosti růstu HDP Čínu předstihne Indie, jejíž hospodářství se letos zvětší o 8,2 a v roce 2023 o necelých 7 procent, věští Mezinárodní měnový fond. Ruská ekonomika letos klesne o 8,5, v příštím roce o 2,3 procenta.

6 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *