Lucía Žárska je hlavní analytičkou společnosti Profitlevel

S hlavní analytičkou společnosti ProfitLevel o volatilitě v dnešních dnech

Hlavní analytička společnosti ProfitLevel, Lucia Žárska, nám poskytla rozhovor o tom, co je to volatilita a jak s ní pracovat v dnešní turbulentní době. Mimo jiné se dozvíte, jaká pravidla s ohledem na volatilitu dodržovat a které zdroje sledovat, chcete-li zůstat v obraze.

 

Co je to volatilita?

Volatilita je parametr hodnoty volatility aktiva, přičemž ve většině případů platí, že čím je volatilita vyšší, tím je aktivum považováno za rizikovější. Jednoduše řečeno, pokud se hodnota (cena) určitého aktiva (investice) často a rychle mění, má vysokou volatilitu a je riziková.

 

Volatilita – Jak se dá na trzích využít?

Ano, volatilitu lze na trzích využít. Než se však pustíme do investování do vysoce volatilních aktiv, měli bychom zvážit, zda jsme schopni unést vysoké ztráty. U volatilnějších investic existuje možnost vícenásobných zisků, což je stav, který nastává, když volatilita (nebo hodnota) roste. Tento jev pak můžeme využít ve svůj prospěch. Další den však může být vše jinak a volatilita se může vydat opačným směrem. Pak můžeme v relativně krátké době přijít o další kapitál.

 

Jakým směrem a proč poteče likvidita v souvislosti s válkou na Ukrajině?

To závisí na povaze aktiva. Válka na Ukrajině vnesla na akciový trh nejistotu. Populární americký index S&P 500 zaznamenal od května 2020 rychlý jednodenní pokles. Po invazi zaznamenal první korekci za téměř dva roky, což znamená, že se propadl o více než 10 %.  Naopak na trhu s komoditami vidíme, že některé rostou raketovou rychlostí, například ropa. Po vypuknutí války na Ukrajině začaly ceny komodit prudce stoupat, ropa překonala hranici 100 USD (91 EUR) za barel, hliník se vyšplhal na rekordní hodnoty a ceny pšenice se vyšplhaly na několikaletá maxima.

Volatilita odráží důležitost Ruska a Ukrajiny na trhu komodit

Tyto změny nebo volatilitu odrážejí skutečnost, že Rusko a Ukrajina jsou klíčovými dodavateli některých komodit a že se na trzích projevily obavy obchodníků z konfliktu. Je však obtížné předvídat, jakým směrem se jednotlivá aktiva budou vyvíjet.

 

Jaká základní pravidla by měli investoři dodržovat v této situaci?

Nemyslím si, že by existoval návod pro investory, jak investovat během válečného konfliktu. Důležité je nepanikařit a být flexibilní. Sledujte, co se děje, a snažte se i v takto vážné situaci najít investiční příležitosti. Vojenský konflikt nám jistě ukázal slabá místa, jako je závislost Evropy na dodávkách ropy a plynu z Ruska. Je proto důležité přehodnotit a sledovat, které dodavatelské řetězce vykazují zvýšenou míru rizika. V budoucnu to mohou být jiné země, například Čína.

Volatilita je kolísání ceny aktiva – rozhovor s analytičkou ProfitLevel

 

Jak dlouho by mohla vysoká volatilita na trzích vydržet?

Volatilita jako taková bude existovat vždy, vždyť kdyby trhy nevykazovaly žádný pohyb, nevznikly by žádné zajímavé obchodní příležitosti.

 

Co bychom měli sledovat, abychom se na trzích dokázali stále orientovat?

V tomto ohledu vzdělávání nikdy nekončí. Každý den se objevují zprávy, které ovlivňují globální trhy. Pokud se chceme orientovat v širokém spektru informací, je velmi důležité sledovat ověřené zdroje, ze zahraničních bych zmínil například Reuters a Bloomberg. Další možností je najít spolehlivého odborníka – analytika, který dokáže zpracovat obrovské množství informací, na jejichž základě bychom měli být schopni učinit relevantnější investiční rozhodnutí.

 

Líbil se vám rozhovor na téma volatilita?

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4.7]

 

Čtěte také: Recenze brokera ProfitLevel

 

 

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.