electric-charge, nabíjecí stanice, elektromobil

Volvo a Northvolt plánují společný podnik na výrobu baterií pro elektroauta

Švédská automobilka Volvo Car Group se chystá vytvořit společný podnik se švédským výrobcem baterií Northvolt, který se zaměří na vývoj udržitelných baterií pro elektromobily. Firma dnes uvedla, že pro jejich výrobu postaví i velkokapacitní závod.

Obě společnosti mají v plánu zřídit výzkumné a vývojové centrum ve Švédsku, zahájit provoz by mělo v roce 2022. Závod má stát v Evropě a jeho výrobní kapacita by od roku 2026 mohla činit až 50 gigawatthodin (GWh) ročně. Northvolt se také stane exkluzivním partnerem Volva při výrobě baterií v Evropě. Továrna má zaměstnat zhruba 3000 lidí a bude využívat pouze čistou elektřinu. O jeho umístění zatím nebylo rozhodnuto.

Northvolt tento měsíc získal 2,75 miliardy USD (593,1 miliardy Kč) na rozšíření kapacity svého závodu, který staví v severním Švédsku. Volvo plánuje od roku 2024 odebírat baterie z této továrny. Největším akcionářem firmy Northvolt je německá automobilka Volkswagen. Výrobce baterií má také miliardové zakázky s automobilkami BMW či Scania, uvedla agentura Reuters.

Výrobci baterií se snaží udržet tempo s rostoucí poptávkou. Automobilky totiž přecházejí na elektrický pohon, aby snížily emise oxidu uhličitého. Volvo chce, aby do poloviny tohoto desetiletí byla polovina jeho prodávaných aut čistě elektrických a do roku 2030 chce prodávat jen plně elektrická auta.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.