Výrobní ceny v Německu v listopadu meziročně vzrostly téměř o 20 procent

Výrobní ceny v Německu se v listopadu meziročně zvýšily o 19,2 procenta, zejména kvůli pokračujícímu růstu cen energií, uvedl dnes německý statistický úřad. Meziroční nárůst je tak už druhý měsíc v řadě nejvýraznější od roku 1951.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že tempo růstu výrobních cen meziročně zrychlí na 19,9 procenta. Proti říjnu ceny vzrostly o 0,8 procenta.

Ceny energií se v listopadu meziročně zvýšily o 49,4 procenta a jen za listopad jejich růst činí 1,2 procenta. Pokud by se ceny energií nebraly v úvahu, pak by meziroční růst výrobních cen dosáhl v listopadu 9,9 procenta.

V říjnu výrobní ceny v Německu meziročně vzrostly o 18,4 procenta. I to byl nejvyšší meziroční vzestup od roku 1951.

Výrobní ceny jsou takzvaným předstihovým indikátorem vývoje inflace. Ta pak ovlivňuje ceny zboží a služeb, které platí spotřebitelé. Výrobní ceny se účtují v okamžiku, kdy zboží opouští brány výrobního závodu a jde ke zpracovatelům. Inflace výrobních cen tak dává první představu o budoucím vývoji spotřebitelských cen.

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek oznámila další dílčí krok směrem k omezení a postupnému odstranění podpůrných opatření zavedených s cílem podpořit ekonomiku eurozóny zasaženou pandemií. Náklady na úvěry ale hodlá i nadále držet nízko a se zvýšením základních úrokových sazeb ještě dlouho nepočítá.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.