USA, vlajka, Amerika

Zadrhává se americký trh práce? Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v USA vzrostl

Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti se v týdnu končícím 26. červnem nečekaně zvýšil. Nárůst byl ovšem jen mírný a počet Američanů, kteří dávky v nezaměstnanosti už pobírají se naopak snížil.

Americký trh práce vykázal v posledním červnovém týdnu rozporuplné výsledky. Na jedné straně vzrostl počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti na 373 tisíc (asi o 2 tisíce více než v předchozím týdnu), na straně druhé došlo k poklesu počtu nezaměstnaných Američanů, kteří dávky už nějakou dobu pobírají. A to o 145 tisíc. Celkově jich v červnu bylo as o půl milionu méně než ke konci května.

V počtu nových žádostí je ale výsledek asi o 20 tisíc horší, než očekávali analytici oslovení agenturou Reuters. Celkový počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti je podle odborníků stále asi o 200 až 250 tisíc vyšší, než by odpovídalo rovnováze pracovního trhu.

V nadcházejících týdnech se u tohoto ukazatele očekává poměrně kolísavý vývoj. Hned ve 25 státech USA, které mají v čele převážně republikánského guvernéra, se totiž chystá konec mimořádných programů na podporu nezaměstnaných, financovaných federální vládou. Někteří ekonomové jsou přesvědčení, že by to mohlo trhu práce pomoci, protože u lidí vzroste motivace k hledání práce.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.